lahvoň bez zátky

První weblog, kde gramatické chyby tvoří autorovo know-how

Pondělí, 25.08.2003
Sony Ericsson P800, user report ...

První dojmy z téhle mobilní baculky. Technologickými fičurinkami jen kvete.

logo Sony Ericsson
Nejprve si tu zveřejníme odkaz na pár fotek, nyní se již můžeme pustít do křížového výslechu. A nebo jinak, pustíme se do recenze typu "na co je tahle dírka? Podej mi šroubovák ..."


 - funkčně skvělej


- použitelnost, no ..., no ..., sporná
Schází mi tam jednoduchost ovládání. Všechno tam relativně dlouho hledám. Něco promazat, také nejde jednoduše. V tom už se to blíží nokiím.
U normálního Ericssonu kdekoli stisknu tlačítko "c" a mažu. U Nokií tahle vymoženost není a hrozně mě deptalo, doklikávat se k mazání nějakými pěti stisknutími. Ale P800 na tom není o moc lépe. Abych mohl pracovat s fotkami (a plno dalšími věcmi), musím mít otevřený flip. Pak ale tlačítko "c" není. A musím třeba fotku označit, do menu, vymazat označené. Nic moc rychlost. V kontaktech nepomůže ani zavřený flip. Prostě mazat céčkem nelze.
Celkově vzato, Sony Ericsson P800 je to první telefon, který mi přijde jako funkčně dokonalý, ale který bych si přitom asi nekoupil. I kdyby mi nepřišel drahý.


- vzhled
Já na vzhled moc nedám. A tak mi přijde celkem solidní. Dokonce i pěkný. Ale opravdu to moc neřeším. V pátek jsem ale přišel do jedné firmy instalovat počítače. Rozhodně si tam osazenstvo místnosti platově stěžovat nebude. Ale je to skupinka uživatelů, kteří na mobily asi hledí trochu jinak než technoid. Od šéfa až po poslední "asistentku" se shodli, že je to designově taková plastová hračka. Hrací skříňka z pouti. Doslova cituji šéfíka, který měl v garáži (čirou náhodou jsem nahlédl ze serverovny) Ečkovýho mercedesíka "No, oni to sice prezentují jako manažerský telefon. Ale tohle kdybych vytáhnul mezi managery, tak se mi vysmějí", nebo .... "Když je to tak veliký, kdyby to alespoň bylo kovový. Nebo to tak alespoň vypadalo."


- resety, ztráty dat
Jsem rozesmutnělý. Přes víkend jsem na chatě udělal spoustu referenčních fotek. Srovnání s T610 a tak vůbec. Některé byly moc povedenými a unikátními kousky. Ale než jsem je přenesl do počítače, konec. Telefon vytuhnul a nasledoval tvrdý reset a reformát vnitřní paměti. Na rozdíl od Windows se mě ani neptal, opravdu chcete operaci provést? Jen řekl ... (skoro doslovný překlad) ... "Ve vnitřní paměti je nesrozumitelný mišmaš, bude reformátovat." A nabídl jediné tlačítko "continue".
No, mít to jako manažerský telefon, tak chci trochu větší jistotu bezztrátovosti dat. :-


- "foťák" (stále se zdráhám foťákům v mobilech říkat foťák)
solidní, rychlý, velmi použitelný, na rozdíl od T610 se fotka automaticky uloží, netřeba dále potvrzovat. Jen fotit. Paměť 12 MB je více než dostatečná. Pokud tedy už není zasviněná jiným balastem, takže to pak vyvolá reset telefonu. :(
Fotky jsou na rozdíl od SE T610 v dostatečném rozlišení i pro počítač. Stejně jako u Nokií je to 640x480.
Rozlišení 288x352 v podání T610ky je na monitoru vážně málo.


- přijímání hovorů
Vždycky se v tom nějak zamotám. :)
Takže jsem jeden hovor dneska nechtěně odmítnul.


- paměťová karta
Ta přibalená je hodně malá. Pouze 16MB. Použitý také není standarní Memory Stick, ale jeho menší verze, jak je u Sony v případě kapesních zařízení svykem. Takže se hodí, že je k téhle "mini" kartičce přibalena i redukce na plnohodnotný Memory Stick. Což jsem v první chvíli nedomyslel. A tak jsem se na chatě divil, proč mi ten MemoryStick neleze do mé Konicy, když jsem si ten adaptér nechal doma. :)


foto by SE T610
Memory Stick s redukcí

foto by Konica KD-310Z
Memory Stick s redukcí podruhé

- vyzvánění, zvuky
reprodukce dobrá nevím jestli je to již dřívějším mazáním, ale je v paměti snad jen jeden základní na sms, klikání a vyzvánění.
Při stahování z wapu je tam toho víc. Ale i tak nic moc. Na kvality nokiáckého vestavěného vyzvánění to nemá.


- předchozí uživatel novyk
no, když opomenu fotky, které byly šokující, ale většinou úsměvné, při procházení aplikace "Jotter" (poznámky, psané či kreslené) jsem vážně nevěděl, která bije a co si o tom mám myslet. :)
Pod jménem "Vyliž mi ..." se skrýval obrázek kosočtverce s patřičným "accessories".
O poznámku dál bylo zase hezky barevně a s vystínováním provedeno pánské přirození ve stavu "ready for action".


;-) Budu věřit, že to nekreslil novyk z důvodu přetlaku testosteronu v těle. Dokonce snad ani novykova sestra v tom nemá prsty. Ale že to nejspíše kreslil některý z novykových pubertálních kamarádů. ;-))


Ještě že jsem to objevil dříve, než jsem telefon vytáhnul v nějaké slušné společnosti.


- stylus
celkem mě překvapil, že je použitelný. Akorát ho stále někde hledám. :)
nejhorší je to po tmě v peřinách, když střídavě honím ... nechechtejte se (chatu máme kousek od řeky) ... komáry a střídavě hledám pero ... lépe řečeno stylus.


- internet, data
Zkoušel jsem oskarénu ve vestavěném prohlížeči. Nevím, kudy to ty data honí. Ale byly velmi svižná. Hlavně s okamžitou odezvou. Jo, kam se na to hrabe můj iPAQ. Ten než začne stahovat data, tak mu to trvá někdy i 10 a více vteřin. U P800 reakce ihned.


- displej
vcelku luxusní. Samsung to není. :) Ale rozměry, rozlišení a vzdálenost pixelíků jsou dostatečně kvalitní.


- výdrž baterie
no, když si s tím člověk hraje, displej svítí a svítí .... dobíjel jsem zatím denně. Stejně jako SE T610ku. Bratr stále hraje golf, stále se tam doručují MMSky z magazínu, prostě to saje .... baterku.


- podsvětlení klávesnice
Tak ta je vcelku solidní. Zajištuje jí podsvětlení celého displeje. Když už tu tak srovnávám s T610kou. Ta má snad zatím nejlepší podsvětlení ze všech telefonů, které mi rukou prošly.


- vestavěný repráček
mohl by být hlasitější


- mazání kontaktů
nepřišel jsem zatím na to, jak z telefonu smazat kontakty. Jinak než přeformátováním celé vnitřní paměti, nebo z počítače.


- hry a java aplikace
hledám marně nenacházím. Fakticky nevím, kde by to tam mělo být, zdali to někdo přede mnou promazal, či co. Mě to samotného ani v prvním dnu nenapadlo hledat. Ale první bratrova slova, když to vzal do ruky: "Já tam nemůžu najít žádné hry! Skandál!!".
Konzultoval jsem to s krabicí, neb návod нет. Na krabici jsou nějaké formulky přes celý displej nakreslené, tak by to snad mělo být i v telefonu. Ale kde, jen sony ericsson ví.


 


... a to je zatím všechno. Jinak, o P800 se starám jak o vlastní, pracuji s ní v rukavičkách ...
rukavičky
... a chovám ji jako oko v hlavě ...
”

Zapsal: lahvon 25.08.2003, 16:23:00
lahvoňův TrackBack: http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/5664

Komentáře

(mejla - Mail - WWW)
Vlastnim T610 a nevim jak do ni dostat nejakou hru. Jaky soft k tomu potrebuju??

Fotky neopomíjet!!! (Trenclín - Mail - WWW)
Měl jsem tu vzácnou možnost vyzkoušet si P800 na vlastní ruce a Novykovi fotky by se opravdu neměly opomíjet. ;-) Navrhoval bych publikace typu:
"Novykova sestra 100x jinak"
nebo
"100+1 Novykových přátel"

co balení? (mobiak - Mail - WWW)
Obsahuje komlet balení i rukavičky nebo si je musím dokoupit? Kolik stojí značkové?

... ne tak rychle ... (Lahvoň - Mail - WWW)
Sice je tam teď nemá, ale zato je to symbian. Takže není problém doinstalvoat. :) Téměř cokoli.

Na rozdíl od Siemense M55 ;-) není omezen jen na javu.

Dobrý... (Mr. X - Mail - WWW)
Kdybych si měl vybrat podle Tvého hodnocení, co si koupím za telefon, P800 to nebude. Nemá hry. :))Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: